Sunday, June 7, 2009

Federace v Google Wave

Další oblastí, která ve mně vzbuzuje nadšení je model Federací. Google Wave připravil a otevřel protokol (Google Wave Federation Protocol), který dovolí integraci jednotlivých komunikačních jednotek v rámci jedné vlny z různých datových úložišť. Google si nenárokuje právo na naše data. V tomto případě skutečně potvrzuje princip "Don't do evil - Nedelej zlo", který sám hlásá.

Flickr, Facebook, Youtube, Myspace, GMaps, LinkedIn, ...
Co mají společného? Krom toho, že zprostředkovávají APIs které můžeme jako klienti využít pro zpracování dat (ať již svých nebo jiných autorů) k mixování do nových služeb a gadgetů?
Data jsou v nich uvězněna. A to hlavně ta naše. Co když příjde nový flickr nebo Facebook? A starý flickr se zalekne a nepovolí export vašich dat směrem k novému poskytovateli?

Představte si svět, kde máte své data pod kontrolou (např. v úložišti jako Amazon S3), vládne nad nimi váš server (např. váš OpenID server - netvrdím, že je to vše co bude zapotřebí, ale to je na jiné povídání), který je poskytuje ostatním službám (jako např. flickr). Samozřejmě pořád dovolíte použít vašich fotografií v mozaikách a mashupech jiných umělců (za předpokladu že využijete Creative Commons autorské ochrany).
Ale co je důležité, vaše data jsou pod vaší kontrolou a jakákoliv nová služba je může použít a použít od vás, když k tomu dáte svolení.

Výše uvedené je důležité hlavně pro oblast Enterprise. Mým názorem je, že tipping point pro platformu SaaS pro oblast Enterprise bude dosažen jenom v případě, že si Enterprise zachová kontrolu nad svými daty. Dnes ještě adopce SaaS v oblasti Enterprise nedosáhla bodu zlomu a hlavním důvodem toho je bezpečnost dat. Řekněme, že lze věřit bezpečnosti dat v datových centrech top poskytovatelů služeb SaaS. V oblasti Enterprise je ale pocit bezpečnosti dat i přímo úměrný možnosti kontroly nad daty.

Úkolem č. 1 pro SaaS poskytovatele je tedy zabezpečit ochranu datového centra z hlediska transakčního (což se mu dnes snad již daří) a za využití dat z externího datového centra (kontrolovaného vlastníkem dat).

Google Wave se svým protokolem Federací je na správné cestě. Na Google Wave lze pohlížet z obou stran - jako SaaS platformu a na poskytovatele dat.

Představme si, že každý z nás má svého Wave poskytovatele (jak stranu poskytovatele dat definuje Google Wave Federation Protocol) implementovaného na svém osobním serveru. Pak veškerá komunikace a naše příspěvky při tvorbě kolaboračních dokumentů, které kdy někomu pošleme bude uložena jen u nás.
A až za námi přijde jakýkoliv SaaS poskytovatel s novou službou bude mít možnost si na naše data sáhnout (v případě, že mu toto dovolíme). Již žádné lokální kopie a webové exporty/importy. Žádné odstraňování duplicit. A hlavně plná kontrola.

No comments: