Sunday, April 8, 2012

Zmáhá vás informační zahlcení?

V dnešní době informací na dotek prstů kdekoliv a kdykoliv není těžké se dostat do situace, kdy začínají přetékat. Pokusy s jednodimenzionálním seznamem nepomáhají. Doplnění druhé dimenze ve formě štítků (tagů) na chvilku pomůže.
Ale ruku na srdce, kolikrát jste potřebovali konzultovat obsah o kterém jste věděli, že ho tam někde prostě máte. Ale je to již několik měsíců... A ne a ne jej najít. Nemluvě o tom, že v rámci naší práce (veku nebo doma), či osobních zájmů nebo rodiny jsou aplikovatelné různé okruhy informací. Dává smysl je pak házet všechny na jednu kupu?

 Já sám pro svůj knowledge management využívám několik nástrojů, které spojuje krátký proces:

  1. Když procházím svoje informační zdroje (Twitter feedy, RSS feedy čtečkou ), nebo v rámci informačního výzkumu na něco narazím a nemám čas to absorbovat, posílám do osobního backlogu na READ IT LATER
  2. Několikrát v týdnu ve vyhrazených časech po večerech procházím Backlog a bookmarkuju, anotuju a taguju absorbované obsahy nástrojem DIIGO
  3. Dle obsahu sdílím na několika místech: TWITTER, Facebook, Facebook Skupiny, Google+, nebo bloguju (rozhodně méně než bych sám chtěl) anebo nesdílím vůbec (to když mám zrovna sebeckou náladu :-) )
  4. Když vzniká nová idea produktu/funkce nebo alternativa pro možnou technologii či nástroj do projektu, vytvářím si taktéž novou kartu v jednom z boardů na osobím TRELLO
  5. Vzniká mi tak několik knowledge management knihoven, kterých obsahy již jsou na míru pro mne. Obsahují informace z oblastí, které mě zajímají nebo je potřebuji jako vstupy do svých projektů.
  6. Kdykoliv z backlogu "posunu" absorbovaný obsah někam dál (tj. přečetl jsem a zaznamenal do báze, která je pro daný typ obsahu určena), pak takový obsah z backlogu READ IT LATER vymažu - docílím tím, že se nedostanu do stavu, kdy mě netříděné iinformace začnou přetékat. Navíc mám k danému obsahu záznam ve vhodné knowledge management knihovně.
Každý z nástrojů (resp. obsahů, které v nich buduju), které využívám lze sdílet a postupně si tak tvořím i vlastní mini sociální sítě a komunikační kanály - osobní Facebook, profesní Twitter, soukromý ReadItLater, pracovní Trello, atd.

V poslední době ještě pokukuju po dodatečných nástrojích, které dále řeší komunikační potřeby, které výše uvedené nepokrývají:
  • FLOWDOCK = skupinová komunikace s historií, tagováním a kategorizováním (Trello něco podobného sice dokáže formou komentářů, ale není to úplně ono)
  • REVISU = skupinová kolaborace nad sdíleným obsahem (stop přílohám v emailech a donekonečna rozesílaným dokumentům s komentáři a připomínkami, kdy na konci vzniká spleť verzí a zabezpečení kompletní konsolidate se stává noční můrou)

Máte někdo podobný či jiný proces? Využíváte jiné (lepší) nástroje, které k individuálnímu a hlavně skupinovému knowledge managementu, sdílení a kolaboraci využíváte?

No comments: